budynki sakralne

Budynki sakralne w muzeum ludowym w Sanoku

Autor ŁukaszW

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku to największy, pod względem liczby obiektów, park etnograficzny w Polsce. Skansen położony jest na prawym brzegu Sanu, u podnóża pasma Gór Sanocko-Turczańskich i zajmuje powierzchnię około 40 hektarów. Na terenie muzeum znajduje się ponad 150 obiektów architektury drewnianej. Szczególną uwagę warto zwrócić na obecne w muzeum ludowym w Sanoku budynki sakralne.

Kościół św. Mikołaja z Bączala Dolnego w Sanoku

Kościół pod wezwaniem św. Mikołaja Cudotwórcy został wybudowany w 1667 roku w miejscowości Bączal Dolny koło Jasła. Obiekt został przeniesiony do skansenu w latach 70 XX wieku. Znajduje się w sektorze Pogórzan wschodnich. W XIX wieku kościół był wielokrotnie przebudowywany, dlatego zaraz po przeniesieniu do muzeum, nadano mu dawny wygląd. Późnogotycka budowla zbudowana jest z jodłowych bali na kamiennej podmurówce i pokryta gontem. Świątynia składa się z korpusu i wieży. Na szczególną uwagę zasługuje barokowy ołtarz z obrazem, na którym przedstawiony jest św. Walenty. Obiekt jest cennym zabytkiem sakralnej architektury południowo-wschodniej Polski i znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa podkarpackiego.

mbl sanok budownictwo kosciół pw św mikołaja

Cerkiew pod wezwaniem Narodzenia Bogurodzicy z Grąziowej

Świątynia została zbudowana w 1731 roku i pochodzi ze wsi Grąziowa koło Ustrzyk Dolnych. Obiekt przeniesiono do skansenu w 1968 roku i usytuowano w sektorze bojkowskim. Jest to budynek drewniany, postawiony na kamiennej podmurówce i poszyty gontem. Budowla składa się z prezbiterium, nawy i przedsionka. Wnętrze cerkwi zdobi cenny ikonostas, czyli ozdobiona ikonami ściana, która oddziela ołtarz od nawy.

Cerkiew pod wezwaniem św. Onufrego Pustelnika z Rosolina

Budowla została ufundowana w 1750 roku w Rosolinie. W 1960 roku przeniesiono ją do sanockiego skansenu i umieszczono w sektorze bojkowskim. Jest budynkiem drewnianym, z kamienną podmurówką oraz pokrytym gontem. Składa się z przedsionka, nawy, prezbiterium oraz zakrystii. Wnętrze cerkwi posiada oryginalne wyposażenie, nieznacznie uzupełnione ruchomym sprzętem z przełomu XVIII i XIX wieku. Ozdobą świątyni są trzy późnobarokowe ołtarze. Jest jedyną zachowaną w Bieszczadach cerkwią bez ikonostasu.

Cerkiew pod wezwaniem Narodzenia Bogurodzicy

Obiekt powstał w 1850 roku w miejscowości Ropki, w powiecie gorlickim. W 1978 roku cerkiew trafiła do muzeum w Sanoku. Jednak dopiero w 2001 roku umieszczono zrekonstruowaną budowlę w sektorze łemkowskim. Cerkiew została zbudowana z jodłowej kantówki, obitej gontem i postawiona na podmurówce z kamienia. Składa się z szerokiej nawy oraz dwóch znacznie mniejszych pomieszczeń - części ołtarzowej oraz przedsionka. W 2002 roku rozpoczęła się pracochłonna konserwacja ikonostasu oraz polichromii ściennej. W wyniku prac renowacyjnych wnętrze odzyskało pierwotny wygląd, a zniszczone elementy zostały uzupełnione. Budowla jest otoczona drewnianym ogrodzeniem z dzwonnicą nadbramną z 1904 roku.


25-08-22

mbl.sanok.pl © 2022