historia podkarpacia

Historia Podkarpacia w pigułce

Autor ŁukaszW

Historia Podkarpacia to przede wszystkim historia jego najstarszych miast. Przemyśl, który położony jest u podnóża Karpat sąsiaduje z granicą ukraińską. W Przemyślu odnaleźć można wiele zabytków, kościołów, ale także pamiątek wielowiekowej historii. Również Jarosław jest bardzo interesującym miastem pod względem historycznym. Można podziwiać kamienice jarosławskie, uważane za jedne z najpiękniejszych w kraju. Z kolei Sanok słynie z najsłynniejszego grodu warownego na granicy polsko-ruskiej. Jest to miasto zachwycające zabytkami architektonicznymi.

  • Podkarpacie w czasie wojen i konfliktów

Cała historia Podkarpacia bazuje na wojnach oraz konfliktach zbrojnych. Mimo licznych perypetii Podkarpacie zdołało utrzymać swoją autonomię, a także zachować wiele cennych zabytków architektury. Szczególnie pamiętna była Kampania wrześniowa, która rozpoczęła się od z bombardowania lotnisk w Krośnie koło Jasła. O tym, że Podkarpacie należało do kluczowych miejsc a także strategicznych pod względem wojennym świadczą między innymi położone nad Sanem forty, a także bardzo silne umocnienia. Są to szlaki, które obecnie pokonywać można rowerem. Po drodze zwiedza się między innymi schrony z czasów wojny, a także ukryty armaty. Jednym z najsłynniejszych wojennych cmentarzy jest Podgórze oraz Beskid Niski. Zginęło tam wielu żołnierzy podczas walki i batalii wojennych.

  • Kultura i tradycje Podkarpacia

Podkarpacie wyróżnia się bogatą historią, ale również tradycjami. Wśród najbardziej popularnych tradycji należy odwiedzenie przez chłopców najbliższy gospodarstw oraz składanie życzeń mieszkańcom. Miało to dawać gwarancję spokojnego oraz pomyślnego życia dla wszystkich osób, które zostały odwiedzone. Najczęściej mężczyźni oraz starsi chłopcy wyruszali zaraz po północy w dzień Wigilii. Ważne było, aby przed świtem odwiedzić wszystkich sąsiadów oraz krewnych. Mężczyźni odwiedzający domy byli chętnie częstowani wędlinami, ciastami oraz innymi słodkościami. Ciekawą tradycją jest także zazwyczaj trzymania przez całą wieczerzę wigilijną łyżki. Nie wolno było wówczas jej odłożyć ani też upuścić.


12-09-22

mbl.sanok.pl © 2022